1. Ana Sayfa
 2. Mezarlık Hizmetleri

Mezarlık Hizmetleri


6Bir yakınınızı kaybettiğinizde öncelikle ücretsiz “Cenaze Hizmetleri Hattı”nı arayarak yapmanız gerekenler konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 • Cenaze aracının mevtanın bulunduğu yere yönlendirilmesi
 • Belediye Mezarlıklar Müdürlüğüne getirilen mevtanın tecrübeli bay veya bayan personeller tarafından yıkanarak kefenlenmesi
 • Cenazenin defnedileceği  mezar yerinin, görevli personel tarafından kazılması
 • Cenazeye katılanların taziye odasında ağırlanması

Başlattığımız uygulama ile vatandaşlarımızın cenazelerinievlerinden alıp yıkama, kefenleme ve defin işlemlerini ücretsiz yapıyoruz. Bu hizmetleri modern mezarlık binası ve gasilhanede vermekteyiz.2004 yılında mezarlık içindeki yolları iyileştirerek vatandaşlarımızın, yakınlarının mezarlarına kolayca ulaşmalarını sağladık. Gasilhane ve mezarlık hizmetlerinin yürütüldüğü binayı yıkarak yerine modern bir bina yaptık ve ölülerimize saygıyı bir kez daha hatırlattık. Şu an mezarlık alanı içerisinde çeşmeler, giriş kapıları kontrollü geçişsağlanacak şekilde sürgülü ferforje kapılar, iki adet gasilhane,morg,taziye odası, abdesthane, mescit, bay- bayan tuvaletleri,soyunma odası, bekleme odası ile mezarlık hizmetlerinin yürütülmesi için yapılan idari ofisler bulunmaktadır.

Cenaze Defin İşlemleri Nasıl Yapılır?

Ölümü gerçekleşen bir kişinin mezarlıklarımıza defin edilebilmesi ya da şehir dışına naklinin yapılabilmesi için ilgili kurumlardan “ÖlümBelgesi” alınması gerekmektedir.

 • Evde vefat durumunda cenaze için “Ölüm Belgesi”,  vefat eden şahsın nüfus cüzdanı ibraz edilmek sureti ile İl Toplum Sağlığı Merkezleri veya adli tabip tarafından verilir. 112 Acil de bu hizmeti vermektedir.
 • Hastanede vefat durumunda “Ölüm Belgesi”, ilgili hastane tarafından verilir. Hastanede gerekli işlemlerin yapılabilmesi için vefat eden şahsın nüfus cüzdanının ibraz edilmesi gerekir. Kişinin nüfustan silinmesi işlemleri ilgili hastane tarafından yapılır.
 • Cumhuriyet Savcılığı tarafından vefat tespit edilmesi durumunda “Ölüm Belgesi”, Cumhuriyet Savcılığı veya Adli Tıp Kurumunca verilir.

          Ölüm Belgesi olmadan hiç kimsenin defni ve bir başka şehre nakli yapılamaz.

Kabir Ziyareti

Kabir ziyareti, ölüye dua ederek, onun için Allah’tan af dilemek veyaşayan insanlar için de, kalpleri yumuşatmak, Allah’a yaklaştırmak,ahireti hatırlatmak ve iyi amellere sevk etmek bakımından faydalıdır.Nitekim Peygamberimiz (S.A.V.) “Sizden bir kimse kabirleri ziyaret etmek isterse, ziyaret etsin. Zira kabri ziyaret etmek ahireti hatırlatır.” buyurmuştur.(Riyazus Salihiyn Tercümesi Cilt 2 Sahife 18 Hadis No: 583)

Ziyaret Adabı

Kabir ziyaretlerinde, saygı çerçevesinde hareket edilmeli ve aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir:

 • Kabirler çiğnenmemelidir.
 • Çaput bağlanmamalıdır.
 • Kurban kesilmemelidir.
 • Kabir civarında namaz kılınmamalıdır.