1. Ana Sayfa
  2. Genel

1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi

1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi

Değerli Tarihseverler, Değerli Kurşunlulular, Değerli Misafirler, Sizi 25-26 Aralık 2021 tarihlerinde İvedik Teknopark Ankara Kongre Merkezi (Ankara)’da düzenleyeceğimiz I. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi’ne davet etmekten büyük onur duyuyoruz.

Kurşunlu Kaymakamlığı, Kurşunlu Belediyesi ve Afet Araştırmaları Derneği işbirliğinde organize edeceğimiz bu etkinlikte; Kurşunlu yöremize ait tarihi, coğrafi,  insani ve kültürel değerlerimizi bilimsel boyutuyla ele alacağız.

Çankırı iline bağlı güzide ilçelerden biri olan Kurşunlu ilçemiz, jeo-stratejik olarak Kuzey Anadolu’nun en önemli yöresinde bulunmaktadır. Kurşunlu yöresi tarihin tüm zamanlarında Karadeniz’den İç Anadolu’ya açılan coğrafi bir koridor olmuştur. Doğu ile batı uygarlıklarını birbirine bağlayan ulaşım hattı üzerinde yer almıştır. Beş bin yıldır kadim Anadolu’nun doğusu ile batısını, kuzeyi ile güneyini birbirine ulaştıran Kurşunlu, bu jeo-stratejik konumu ile Hititlerin, Romalıların, Bizanslıların, Selçukluların, Osmanlıların ve Cumhuriyetimizin tarih boyunca daima önem verdiği kritik bir yerleşim odağı olmuştur.

Kongremizde uzun yıllar Kurşunlu yöresi üzerine arkeolojik  araştırmalar gerçekleştirmiş olan yabancı bilim insanlarının çalışmalarına ait bulgularını, keşiflerini ve ilgili bilimsel gerçeklerini doğrudan kendilerinden dinleme şansı bulacağız. Ülkemizin birçok üniversitesinden Çankırı ve Kurşunlu odaklı çalışmalar yapan akademisyenler ile kendini Kurşunlu yöresine ait tarih araştırmalarına adamış yerel tarih araştırmacılarımızın sunumlarını izleyeceğiz.

Kurşunlu ile ilgili bugüne kadar hiç bilinmeyen tarihi bulguların sunulacağı kongremizin dinamik ve bilimsel düzeyi yüksek bir bilimsel platform olacağına inanıyoruz. Kurşunlu’ya özel gerçekleştireceğimiz 1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi ile yerel tarihimizi hem sözel hem de yazılı kaynaklar halinde geleceğimize eksiksiz bir bütün olarak aktarmak istiyoruz. Barındırdığı yüksek arkeolojik potansiyeli ile Kurşunlu, kongremizin ardından, dünya kültürel mirası ile ilgili kişi, kurum ve kuruluşların dikkatini çekecektir.

Kültür ve turizm ekonomisi açısından yöremize önemli katkılar sağlayacak gelişmelere vesile olacağına inandığımız kongremizde iki gün boyunca, iki farklı salonda; Açılış Töreni, Açılış Konuşmaları, 1 Açılış Konferansı, 16 Panel  ve 1 Sonuç Bildirisi olmak üzere 20 farklı oturum düzenlenecek.

Çok sayıda üniversiteden Kurşunlu tarihi ile ilgili çalışmaları olan akademisyenlerle yerel tarih araştırmacılarının genel toplamda 60’dan fazla konu başlığı altında özgün sunumlar yapacağı oturumlarda;  Avusturya, ABD, Almanya, Danimarka, Birleşik Krallık, Kırgızistan ve KKTC’den Kurşunlu yöresi üzerine yaptıkları çalışmalarıyla bilinen yabancı akademisyenler de bilimsel katkı verecek.

Türk ve insanlık kültürünü hem yerelde (Kurşunlu-Çankırı), hem de ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtacak kongremizde gerçekleştirilecek olan bilimsel paylaşımlar ile dün-bugün-yarın arasında önemli köprüler kurulacağına inanıyoruz.

Kongremize katılımınız ve desteğiniz ile bizi hem onurlandırmış hem de sesimizin uluslararası platformlara güçlü ve etkin bir şekilde ulaştırılması için eşsiz katkı vermiş olacaksınız.

Saygılarımızla…

Sağlıcakla…

 

  1. Uluslararası Kurşunlu Tarihi Kongresi

www.kursunlutarihi.org

 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.